Kalkulator wynagrodzeń 2024 - umowa o pracę

Kalkulator płac jest narzędziem, które pomoże w przeliczeniu wynagrodzenia brutto na netto (na rękę). Kalkulator wyliczy wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną, zaliczkę na PIT oraz ewentualnie wysokość składki PPK. Narzędzie pozwala również wyliczyć koszty pracodawcy związane z zatrudnieniem pracownika.

%
Ukończone 26 lat
Praca w miejscu zamieszkania
Składka na FGŚP
Składka na Fundusz Pracy
Udział w PPK

Wyniki uzyskane w kalkulatorze są zaokrąglane i pełnią wyłącznie rolę informacyjną. LiveCity.pl nie gwarantuje poprawności wyników i nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora do przeliczania wynagrodzeń dla pracowników.

1 Stopa procentowa składki na ubezpieczenia wypadkowe, zgodnie z tabelą stóp procentowych na ubezpieczenia wypadkowe określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależnożci od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

2 Ilu płatników jest upoważnionych do zmniejszania zaliczek na PIT:
jeden - płatnik może zmniejszyć zaliczkę na PIT o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek
dwóch - płatnik może zmniejszyć zaliczkę na PIT o 1/24 kwoty
trzech - płatnik może zmniejszyć zaliczkę na PIT o 1/36 kwoty
żaden - brak możliwości zmniejszenia zaliczki na PIT

Umowa o pracę jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, która reguluje stosunek pracy między pracownikiem a pracodawcą. Umowa o pracę określa prawa i obowiązki obu stron, takie jak zakres obowiązków, wynagrodzenie, czas pracy, urlop, warunki rozwiązania umowy itp. Umowa o pracę może być zawarta na czas określony lub nieokreślony, w zależności od potrzeb i możliwości stron. Umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł prawa pracy w Polsce.

Wynagrodzenie netto jest to kwota, którą pracownik otrzymuje "na rękę" po odjęciu wszystkich obowiązkowych potrąceń takich jak składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, PPK i PIT.

Wynagrodzenie brutto jest to podstawowa kwota wynagrodzenia, którą pracownik umawia się z pracodawcą przed rozliczeniem wszelkich potrąceń.

Koszty pracodawcy to suma wszystkich wydatków, które ponosi pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika. Jest to wynagrodzenie brutto pracownika oraz ubezpieczenie emerytalne (9,76% wymiaru podstawy), ubezpieczenie rentowe (1,50% wymiaru podstawy), ubezpieczenie wypadkowe od (0,67% do 3,33%)1, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,1% wymiaru składki), Fundusz Pracy (2,45 % wymiaru podstawy). W przypadku, gdy pracownik przystapił do Pracowniczych Planów Kapitałowych pracodawca jest zobowiązany do finansowania wpłat na poziomie pracownika jednak nie więcej niż 4% jego wynagrodzenia.

Koszty uzyskania przychodu to wydatki poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. Zwykłe koszty uzyskania przychodu z tytułu jednego stosunku pracy, gdy miejsce zamieszkania pracownika jest miejscowość, w której znajduje się zakład pracy wynoszą 250 zł. Gdy miejsce pracy znajduje się w innej miejscowości wówczas koszty wzrastają do 300 zł.

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia to zwolnienie z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, które nie przekroczyły 26. roku życia, a wysokość ich dochodu w danym roku podatkowym nie przekroczyła 85 528 zł

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Służy finansowaniu zadań polegających m.in. na aktywizacji zawodowej, promocji zatrudnienia oraz łagodzeniu skutków bezrobocia poprzez dodatki aktywizacyjne i zasiłki dla bezrobotnych. Pracodawca jeżeli nie jest zwolniony z opłacania składki na Fundusz Pracy to wnosi opłatę w wysokości 2,45% podstawy wymiaru składki, z czego 1% przypada na FP, a pozostałe 1,45% na Fundusz Solidarnościowy.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest państwowym funduszem celowym. FGŚP służy finansowaniu zadań polegających na ochronie roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności pracodawcy. Składka na FGŚP jest obowiązkowa i wynosi 0,1% wymiaru składki.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system oszczędzania dla osób zatrudnionych realizowany przy współpracy z pomiotami zatrudniającymi. PPK służą systematycznemu gromadzeniu oszczędności przez uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Kwoty podstawowe wpłacane przez pracownika i pracodawcę wynoszą odpowiednio 2% i 1,5% wynagrodzenia, z tym, że kwoty te mogą zostać zwiększone do 4%.

Wysokość składki

Umowa o pracę jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów zatrudnienia w Polsce. Zawierając taką umowę, pracodawca i pracownik zobowiązują się do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jakie są wysokości tych składek i kto je ponosi?

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są obliczane od podstawy wymiaru składek, która jest równa wynagrodzeniu brutto pracownika. Składki na ubezpieczenia dzielą się na:

Typ składkiPracownikPracodawca
Emerytalna9,76%9,76%
Rentowa1,50%6,50%
Chorobowa2,45%-
Zdrowotna9,00%-
Wypadkowa-0,67% do 3,33%
FP-2,45%
FGŚP-0,10%

Pensja brutto na netto